Archiwum

Rok szkolny 2017/2018

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Wakacje w mieście!

Regulamin —-> Zobacz/pobierz PDF


W życiu witamy wielu ważnych dla nas ludzi, ale przychodzą chwile, kiedy musimy się rozstać.

W tym roku odchodzą z naszej szkoły trzy koleżanki, które przechodzą na zasłużoną emeryturę.

Są to:

Pani Dyrektor mgr Gabriela Danis

Pani mgr Małgorzata Błaszczyk,

Pani mgr Małgorzata Twardowska.

W osobach naszych koleżanek, żegnamy  wieloletnie nauczycielki, wychowawczynie i Panią Dyrektor Szkoły, które uczyły, wychowywały i przygotowywały do życia pokolenia uczniów przez dziesiątki lat.

Dziękujemy Paniom za wszystko, co zrobiły dla naszej Szkoły, naszych uczniów i rodziców, dla nas.
Z całego serca, życzymy  wszystkiego co najlepsze, na kolejnym etapie życia, zapewniając o naszej pamięci i wdzięczności za wiele dobrych chwil.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzą naszą szkołę, która zawsze będzie witać Je z radością.

Wszystkiego najlepszego Drogie Koleżanki!

 


Jak dbać o środowisko – apel


Dzień chiński i japoński


Witamy gości z Preston!

Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili goście z angielskiego miasta Preston: Burmistrz miasta Pan Trevor Hart wraz z małżonką, oraz delegacja z miasta Preston biorąca udział w obchodach Święta Miasta.


Zlot ZHP


XI Ogólnopolski Turniej BRD

XI Ogólnopolski Turniej BRD

Zdobyliśmy III miejsce!!!

 

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

I miejsce – Gimnazjum w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka we Wschowie
II miejsce – Gimnazjum w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kamieniu Pomorskim
III miejsce – Gimnazjum w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu
IV miejsce – Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach
V miejsce – Gimnazjum w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni
VI miejsce – Gimnazjum Specjalne nr 149 w Warszawie
VII miejsce – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach
VIII miejsce – Gimnazjum w Zespole Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim
IX miejsce – Gimnazjum nr 55 w SOS-W nr 10 im. Janusza Korczaka we Wrocławiu
X miejsce – Gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 55 w Katowicach

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

I miejsce – Wojciech Kaczmarek (Gimnazjum w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka we Wschowie)
II miejsce – Maciej Podolski (Gimnazjum w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu)
III miejsce – Krzysztof Jaworski (Gimnazjum w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu)


DZIEŃ MAMY I TATY


Dnia 16 mają gościnnie występowaliśmy w V Regionalnym Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych Kalisz 2018.

Nasi uczniowie brali udział w następujących konkurencjach sportowych:

* 100m – jazda indywidualna na czas na rowerze trójkołowym

1 miejsce zdobyła Aleksandra Chruścicka
2 miejsce należy do Wiktorii Sucheckiej

* 500m – jazda indywidualna na czas na rowerze dwukołowym

1 miejsce – Maksymilian Ignasiak
2 miejsce – Paweł Idziak
4 miejsce – Krzysztof Jaworski

* 1000m – jazda indywidualna na czas na rowerze dwukołowym

2 miejsce – Maksymilian Ignasiak
2 miejsce – Krzysztof Jaworski
3 miejsce – Paweł Idziak

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM OLIMPIADY SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki EC1w Łodzi

to niesamowite miejsce, w którym uczyliśmy się, bawiąc oraz bawiliśmy się, ucząc.
Poznawaliśmy świat poprzez dotyk i eksperyment.
Zajrzeliśmy w najdalsze zakamarki kosmosu.
Mieliśmy okazję doświadczyć czym jest makro i mikroświat.
Te wspaniałe przeżycia pozwoliły nam zrozumieć, że wkoło nas jest mnóstwo nieodkrytych jeszcze tajemnic i zagadek, które czekają na nas każdego dnia.


Na Zawodziu


W dniu 25 kwietnia 2018 roku odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „To My”.
Wystawa jest zbiorem prac dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie uczęszczających do naszej szkoły.
Prace tworzone na zajęciach plastycznych stanowią tylko część ich dorobku artystycznego. Różnorodność zastosowanych technik plastycznych w prezentowanych pracach pozwoliła na wyrażenie ekspresji i uwolnienie wyobraźnie twórców.
Miłą niespodziankę sprawiły naszym uczniom opiekunki Galerii „Szatnia”. Panie Bogusia Kowalczyk i Beata Solińska oprowadziły nas po MDK, pokazały pracownie i urządziły zabawę z „żywe rzeźby”, a na koniec zaprosiły na warsztaty z gliną w roli głównej – 9 maja.
Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji MDK Pani Beaty Paszak oraz Pani Bogusi Kowalczyk i Pani Beaty Solińskiej składają uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.


Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja


Konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”

23 kwietnia 2018 roku rozdano dyplomy i nagrody uczniom, którzy brali udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. Mistrzami ortografii zostali: Paulina Jurek – klasa III, Oliwia Kubik – Klasa IV, Marta Jeske – klasa V, Martyna Sobkowska i Lukasz Filipiak – klasa VI, Maksymilian Kura – klasa VII.


Konkurs recytatorski w Pleszewie

11 kwietnia 2018 roku Wiktoria Matelska – klasa IV, Martyna Sobkowska – klasa VI i Kacper Gąsior – klasa VII wzięli udział w XV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Szkoły Podstawowej Specjalnej w Pleszewie „Poezja bliższa dziecku”. W tym roku uczniowie recytowali wiersze o Ojczyźnie. Kacper Gąsior z wierszem Władysława Bełzy „Ziemia rodzinna” zajął II miejsce, Wiktoria Matelska z wierszem Joanny Białobrzeskiej „Moja mała Ojczyzna” i Martyna Sobkowska z wierszem Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie jest Polska” otrzymały wyróżnienia.


Finał Wojewódzki XI Ogólnopolskiego Turnieju BRD

dla Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych

Nasza drużyna w składzie: Maciej Podolski, Krzysztof Jaworski i Kacper Janik pod kierunkiem pani Marty Szymanowskiej zajęła I miejsce w Finale Wojewódzkim Turnieju BRD!!! Serdecznie gratulujemy naszej drużynie ogromnego sukcesu!!!

 


Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pt.: „To My”, która odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2018 roku w galerii „SZATNIA” Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu przy ul. Fabrycznej, o godzinie 10:00.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace plastyczne wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 w Kaliszu.

Bardzo gorąco zapraszamy!


XIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

22 marca w naszej szkole miał miejsce po raz kolejny Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. W konkursie wzięło udział 5 placówek specjalnych. W tym roku organizatorzy konkursu przygotowali 10 zadań, przy rozwiązywaniu których uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu brył przestrzennych. Po zaciętej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców Konkursu. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Jarocinie, II miejsce zdobyli uczniowie ze Słupi pod Kępnem a III miejsce nasi uczniowie z Kalisza.


Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Była to doskonała okazja do tego, by zadbać o swoje zęby. W akcji tej, prowadzonej przez panią pielęgniarkę szkolną brali udział uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej oraz klasa III Gimnazjum.

Głównym celem akcji było dostarczenie dzieciom ważnych informacji na temat zapobiegania chorobom jamy ustnej oraz uświadomienie dzieciom, iż zły stan uzębienia spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniom, których możemy dopuszczać się każdego dnia.

W trakcie lekcji przeprowadzono praktyczny pokaz  prawidłowego szczotkowana zębów, wykorzystując atrapę ludzkiej szczęki. Uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną jak dbać o zęby, oraz  film „Dr Ząbek i legenda Zębolandii”. Na koniec lekcji jako podsumowanie uczestnicy wykazali się znajomością tematu poprzez samodzielne uzupełnienie krzyżówek oraz złożenie z elementów modelu sztucznej szczęki.Dnia 14 marca uczniowie Grupy Teatralnej „DRAKA” działającej przy naszej szkole wzięli udział w Przeglądzie Form Teatralnych MASKA w Ostrowie Wielkopolskim.

Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt.: „Bajka o dobrych słowach”


Zabawa szkolna


Dzień amerykański…


16 stycznia 2018 – VIII Międzyszkolny Konkurs Informatyczny

Tego dnia w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Informatyczny dla uczniów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Specjalnych. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół w: Jarocinie, Pleszewie, Kaliszu i Ostrowie. Po raz kolejny walczono drużynowo. 3 osobowe grupy rozwiązywały teksty, zagadki i labirynty. Każdy uczestnik dodatkowo sprawdzał swoją wiedzę w indywidualnych zadaniach na ściance interaktywnej. Dodatkowo odbyły się pokazy slajdów przygotowane przez uczniów na temat bezpiecznego internetu oraz rozgrywki piłkarskie: mecze piłki nożnej między szkołami na magicznych dywanach. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Nasza drużyna w składzie: Marta Górna, Sandra Pawlaczyk i Natalia Bąkowska zajęła zaszczytne czwarte miejsce w konkursie.

Serdecznie gratulujemy!


Świąteczne kolędowanie

Każdego roku wyczekujemy na przepiękne Boże Narodzenie oraz ukochanego Mikołaja. 19 grudnia 2017 roku zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie dla wyjątkowych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19. Uczniowie z Technikum Budowy Fortepianów przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu zabawiali dzieci muzyką i śpiewem. Każde z nich świetnie radziło sobie z piosenkami, które bardzo łatwo wpadały do ucha. Szukali padającego śniegu, świecącej gwiazdki, śpiewali kolędy oraz ulubione utwory świąteczne. Spotkanie trwało w miłej, sympatycznej oraz radosnej atmosferze a zakończyło się wielkimi brawami.

Wszystkim za wszystko dziękujemy.
Tekst i zdjęcia: Michał Płóciennik


Jasełka 2017

 


Nauczycielka naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska została uhonorowana dwoma nagrodami. Pierwsza z nich to wygrana w Plebiscycie „Nauczyciel na Medal”. Pani Sylwia głosami oddawanym w formie sms-ów wygrała I etap konkursu i tym samym została wybrana przez Rodziców najpopularniejszym nauczycielem w Kaliszu i powiecie kaliskim spośród nauczycieli klas 4-7. Nagrodę odebrała w Poznaniu z rąk Wojewody Wielkopolskiego.

 

Podczas uroczystej Gali Wolontariatu zorganizowanej przez Kaliską Radę Działalności Pożytku Publicznego Pani Sylwia otrzymała z rąk Wiceprezydent Kalisza Karoliny Pawliczak statuetkę i tytuł Wolontariusza Roku. Jej wszechstronna działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i ich Rodzin została zauważona przez Kapitułę Konkursu. Tytułem Wolontariusza Roku została uhonorowana między innymi za :
– stworzenie pierwszej w Wielkopolsce Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Przystań”
– utworzenie przy naszej Szkole Pierwszej w Polsce Wypożyczalni 3 kołowych rowerów rehabilitacyjnych
– inicjowanie i organizowanie imprez integracyjnych.

Jesteśmy dumni, że w naszej Szkole pracuje tak wyjątkowy nauczyciel i pedagog.


Mieliśmy swoje 5 minut !!

Otrzymaliśmy zaproszenie od Energa MKS Kalisz do udziału w specjalnym mikołajkowym meczu SUPERLIGII. 9 grudnia w Hali Sportowej ARENA dzieci z „Przystani” wraz ze swoimi znajomymi rówieśnikami miały zaszczyt wyprowadzać piłkarzy na boisko, a reprezentacja Grupy Wsparcia tak dopingowała, że Energa MKS Kalisz mecz wygrała !! Oprócz wyjątkowej atmosfery był Mikołaj i inne atrakcje dla dzieci 🙂 To była wspaniała sportowa impreza 🙂
Fot. Karina Zachara 


W przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypadał 3 grudnia zainaugurowaliśmy w Kaliszu Kampanię Społeczną „Tacy sami, nierówno traktowani”. Dotyczyła ona będzie szeroko pojętej tolerancji i zrozumienia wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W tym dniu odbyła się premiera wydanego z tej okazji plakatu, który rozpowszechniany jest w mediach (w tym społecznościowych), internecie, urzędach, szkołach itp.

Imprezą towarzyszącą tego dnia był mecz siatkówki rozegrany w Hali Sportowej OLIMPIA między zespołem Ojców z Grupy Wsparcia „Przystań”, a zespołem „Przyjaciół Grupy Wsparcia”. W drużynie przyjaciół zagrali :
– Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński
– kierownik ZAZ Swoboda Karol Matczak
– dziennikarz „Ziemi Kaliskiej” Andrzej Kurzyński
Roksana Kubicka reprezentujaca portal Calisia.pl
– przedstawiciel Fundacja „Serce dla Serca” Piotr Gawroński
– przyjaciele SPS nr 19 Przemysław Durman i Łukasz Zając
Rozgrywkę sędziowała Daria Walczykiewicz , a mecz uświetnił wyjątkowy pokaz cheerleaderek 🙂 – w tej roli wystąpiły Mamy bardziej wymagających dzieci 🙂

Poza wspaniałymi emocjami jak i świetną zabawą WSZYSCY wygraliśmy o wiele więcej…chwilę uwagi ze strony osób, które nie mają bądź nie miały kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że wszelkie działania jakich się podejmujemy nie tylko w lokalnym środowisku wpłyną na zmianę postaw wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin na bardziej przychylne i wyrozumiałe. 


XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny już za nami!

Dnia 21 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie odbył się XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny pod hasłem

„Ortografia (nie) jest moją słabą stroną”

Z naszej szkoły wytypowano dwóch uczniów Marcina Szczupaka z klasy III gimnazjum  oraz Maksymiliana Kurę z klasy VII.

Dziesięć drużyn złożonych z uczniów klas VII oraz młodzieży gimnazjalnej wykazało się dużą wiedzą, koncentracją uwagi oraz umiejętnością dostrzegania i stosowania
w praktyce reguł poprawnej pisowni.

Jeden z naszych uczniów, Marcin Szczupak, stanął na podium, zajmując miejsce 3. Maksymilian Kura otrzymał dyplom uczestnictwa. Dodatkowo otrzymali oni piękne nagrody.

Uczniom serdecznie gratulujemy!

Do konkursu uczniów przygotowały: mgr Magdalena Maciejewska oraz mgr Agnieszka Żychlewicz.

 


ZABAWA ANDRZEJKOWA


Mam Talent!!!


Nasz nauczyciel w finale plebiscytu!!!

Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska wygrała powiatowy etap plebiscytu „Nauczyciel na Medal” i tym samym reprezentować będzie Miasto Kalisz i powiat kaliski w wojewódzkim finale plebiscytu. Wygrana naszego nauczyciela to również wielkie wyróżnienie dla naszej Szkoły. Liczymy na wsparcie całej szkolnej społeczności w finale, który rozpocznie się 13 listopada.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Święto Zmarłych


Turniej Warcabowy

20 października 2017 odbył się Szkolny Turniej Warcabowy.

Laureatami zostali w kategorii Szkoły Podstawowej:

I miejsce Dawid Kolenda klasa 4 a
II miejsce Kszysztof Goszczurny klasa 5 a
III miejsce Martyna Sobkowska klasa 6 a

w kategorii Gimnazjum i klas 7:

I miejsce Kacper Janik klasa II a
II miejsce Jakub Dominiak klasa III a
III miejsce Dominik Raich klasa III a

     

PROJEKT EDUKACYJNY – POZNAJEMY KONTYNENTY

AFRYKA


Ślubowanie klas pierwszych

Dzień Nauczyciela


 10 prezentów dla dzieci z „Przystani” 🙂

28 września zapisze się z naszej pamięci-to był wyjątkowy dzień bowiem 10 dzieci z Grupy Wsparcia „Przystań” otrzymało w prezencie 3-kołowe rowerki rehabilitacyjne z rąk Prezes Fundacji „Eco Textil”.To fundacja bardzo przyjazna osobom niepełnosprawnym, z którą współpraca układa się doskonale. Efektem świetnej współpracy „Przystani” z Fundacją jest również najnowszy nasz wspólny projekt- istniejąca przy naszej Szkole pierwsza w Polsce bezpłatna „Wypożyczalnia rowerów rehabilitacyjnych” o której można więcej dowiedzieć się w zakładce „Wypożycz rower”.

W tym uroczystym dla nas dniu byli z nami również Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i Wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak, którzy przekazali dzieciom upominki. Pośród 10 dzieci, które otrzymało rowerki jest aż 7 uczniów naszej Szkoły. Rowerkami cieszą się Alicja, Szymon, Pola, Roksana, Filip, Adaś i Wiktoria. To był wyjątkowy dzień zarówno dla dzieci jak i ich Rodzin. W zeszłym roku 17 dzieci też otrzymało rowerki na użytek prywatny-tym samym na tę chwilę 27 dzieci już cieszy się i trenuje swoje umiejętności, to poza frajdą również dla nich forma rehabilitacji.


Kolejne spotkanie organizowane dla Rodziców z Grupy Wsparcia odbyło się 26 września pod hasłem „Zdrowy kręgosłup”. Poprowadziła je Maria Przybyłowska z „Fit-Landu”. Pokazała Rodzicom jakie ćwiczenia należy wykonywać by kręgosłup był w należytej kondycji. Poza Mamami podczas zajęć równie dobrze bawiły się dzieci.