Aktualności

 


4 czerwca 2019

Spotkanie z kulturą czyli spektakl „Kopciuszek” w Naszym Teatrze 
Wspaniałe przedstawienie …brawo aktorzy z Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu 


Na stanicy harcerskiej „Grodzisko” rozpoczął się Zlot Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” Reprezentanci Naszej Szkoły też tam są …biwakują i bawią się we wspaniałym towarzystwie 


31 maja 2019

Wyśmienita pogoda, doborowe nastroje, Nasi Uczniowie, Nauczyciele, wspaniała Rada Rodziców i Przyjaciele Szkoły…..to przepis na udany PIKNIK. Bawiliśmy się świetnie. Z tego miejsca baardzo dziękujemy:
– Radzie Rodziców za zorganizowanie imprezy w tym: pysznego ciasta, drożdżówek, pączków, kiełbasek oraz innych łakoci
– Bistro Pasja za pyszny żurek
– Przyjacielowi BOLO, który zapewnił przewozy rikszą
– Kaliskim Liniom Autobusowym za pomoc w zorganizowaniu transportu do Stanicy w Szałem
– Naszym Nauczycielom , którzy zorganizowali i przygotowali wspaniałe zabawy
Cały ten dzień zorganizowany był dla Naszych Uczniów bo ich uśmiechy, radość i szczęście są warte wszystkiego nie tylko w Dniu Dziecka, ale każdego dnia. Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli nam umilić ten dzień 

30 maja 2019

Spotkanie integracyjne 👫

Dziś odwiedzili nas uczniowie Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu. Byśmy miło mogli spędzić czas nauczyciele zorganizowali dla nas zabawy integracyjne… tańczyliśmy, malowaliśmy, uśmiechaliśmy…jednym słowem się integrowaliśmy. To było mile i ważne spotkanie dla uczniów obu szkół …. pełne sympatii, otwartości i wzajemnej życzliwości 


29 maja 2019

Podniebne widowisko w Krzesinach ✈️✈️✈️

Dziś z inicjatywy Rady Rodziców ponad 50-osobowa reprezentacja Naszej Szkoły pojechała na niezwykłą wycieczkę do 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Już na miejscu zobaczyliśmy trening Tiger Demo Team, zwiedzaliśmy grupę ratownictwa wysokościowego, straż pożarną, grupę archeo i to co wywołało najwięcej wrażeń i emocji ….oglądaliśmy starty samolotów…w tym sławnego F16. Pogoda była piękna, atmosfera niesamowita więc wycieczkę zaliczamy do baaardzo udanych. Dziękujemy Radzie Rodziców za tę inicjatywę…czekamy na kolejne


Dziś w Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu podczas podsumowania projektu “Akademia rozwoju w szkołach podstawowych i liceach Miasta Kalisza” naszą Szkołę reprezentowały: Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor oraz Wiktoria, która to z rąk samej Marzena Wodzińska – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego otrzymała dla Naszej Szkoły pomoce dydaktyczne w formie EKO WALIZKI. Dziękujemy za możliwość i szansę udziału w projekcie, dzięki temu mamy wyposażoną Salę Integracji Sensorycznej, pracownię matematyczną oraz pomoce dydaktyczne. Mamy nadzieję, że będą kolejne projekty …  w których już deklarujemy chęć udziału.
Film z realizacji projektu dostępny jest w zakładce „PROJEKTY” 


25 maja 2019

Paulina i Mariusz zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym organizowanym przez Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Gratulujemy Uczniom i przy tej okazji dziękujemy Paniom: Beacie Jóźwiak, Katarzynie Witasiak i Katarzynie Jarantowskiej, które wspaniale zajmują dzieci podczas pobytu w świetlicy motywując do udziału w wielu konkursach…i mamy tego efekty


Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w konkursie przez Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kaliszu. Szkoła ta zorganizowała konkurs pt. „Pomidor” w ramach imprezy pod hasłem „Kaliski Tydzień Zdrowia z Trójką”. W dniu ogłoszenia wyników w Naszej Szkole odbywały się uroczystości z okazji Dnia Mamy, dlatego w imieniu Szkoły 3 wyróżnienia dla Uczniów i 1 nagrodę główną odebrał jej laureat Tobiasz. Nagrodę Tobiaszowi wręczył sam Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza – Pan Mariusz Witczak.
Gratulujemy Naszym Uczniom : Elizie, Filipowi, Tobiaszowi i Łukaszowi. Nasi Uczniowie zdobywają coraz więcej nagród w różnorodnych konkursach, że zaczynamy się do tego przyzwyczajać!

24 maja 2019

Liczby ujemne są wśród nas‼️…to hasło przewodnie XIV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego, którego byliśmy organizatorem. Praca zespołowa, analiza, czytanie ze zrozumieniem, wnioskowanie, działania rachunkowe, krzyżówki matematyczne, odczytywanie danych z tabeli….uff – to wszystko w jednej sali wśród 7 drużyn z Wielkopolski. Potrafimy, działamy, współpracujemy. Gratulacje dla wszystkich drużyn, w tym roku najlepsi z Jarocina !!
Warto podkreślić, że wspaniała praca zespołowa Naszych nauczycieli jest widoczna w przygotowaniu konkursu, który organizacyjnie jest nie lada wyzwaniem. Dziękujemy Paniom: Lidii Otto, Dominice Bukowskiej, Agnieszce Żychlewicz, Magdalenie Jaroszkiewicz, Beacie Kujawiak-Sztukowskiej, Panu Marcinowi Jaroszkiewiczowi ….i pomysłodawczyni, realizatorce konkursu od 14 już lat Pani Wicedyrektor Joannie Różyckiej.


Najpiękniejsza, niezastąpiona, Jedyna, Kochająca…MAMA
Dziś w Naszej Szkole Zespoły Edukacyjno-Terapeutyczne rozpoczęły obchody Dnia Mamy. Było coś dla duszy, dla ciała, dla oka. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wspaniałe występy i upominki, Była zabawa, chwile wzruszeń, relaksu przy pysznej kawie i deserach przygotowanych przez Uczniów.

Dziś w progach Naszej Szkoły gościliśmy uczniów Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu, którzy w ramach innowacji pedagogicznej cyklicznie odwiedzają Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny kl.6 B. Każde spotkanie to artystyczne działania…dziś były kotki z masy solnej oraz zabawa plamą. Było wesoło i kreatywnie. Dziękujemy!


22 maja 2019

Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych Jarocin 2019

Podczas gdy większość Szkoły bawiła się na koncercie troje naszych uczniów reprezentowało Klub Olimpiad Specjalnych (działający przy Naszej Szkole) w Mityngu Kolarskim w Jarocinie  Wiktoria, Krystian i Szymon brali udział w konkurencji jazdy na 3-kołowym rowerze na dystansie 100 m i 400 m. Oczywiście obstawili podium i wrócili z medalami . Gratulujemy Uczniom, jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mamy tak wspaniałych zawodników. Przy tej okazji dziękujemy Naszej Pani Marcie Szymanowskiej za przygotowywanie członków klubu do zawodów oraz za pasję do uprawiania sportu, którą zaraziła Naszych Uczniów.


Dziś Nasi uczniowie wzięli udział w przepięknym koncercie, w programie którego znalazły się piosenki z bajek Walta Disneya. Koncert przygotowali Studenci Zakład Edukacji Muzycznej WPA UAM w Kaliszu. Dziękujemy za zaproszenie na tę piękną muzyczną ucztę. Bawiliśmy się świetnie!!


17 maja 2019

Kolejni, wyjątkowi Goście ✈️✈️✈️

Pilot i żołnierz- to Nasi dzisiejsi Goście, którzy przyjechali z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Zaprezentowali indywidualne i ratunkowe wyposażenie samolotów F-16, kombinezony lotnicze, kamizelki bojowe, kamizelki ratunkowe… i inny osprzęt. Szczególnym zainteresowaniem Uczniów cieszyły się hełmy lotnicze i Lightsticki – światełka chemiczne. Dziś każdy uczeń mógł spełnić swoje marzenie i poczuć się jak prawdziwy pilot przywdziewając odpowiedni strój i osprzęt. Spotkanie było przygotowaniem do wycieczki na lotnisko wojskowe w Krzesinach, na które wybieramy się pod koniec maja. 
Oj będzie się działo!


W naszej szkole miał miejsce konkurs wewnątrzszkolny „Naukowy zawrót głowy” organizowany dla uczniów 7, 8 klasy podstawowej i 3 gimnazjum. Podczas świetnej zabawy, dużych emocji , motywującej rywalizacji oraz umiejętności pracy w zespole uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Wykazywali się także umiejętnościami korzystania ze słowników, encyklopedii, czyli zasobów naszej szkolnej biblioteki. Uczniowie współpracując w grupach świetnie poradzili sobie nawet z trudnymi zadaniami. Gratulacje dla wszystkich uczestników!

16 maja 2019

Dzień pełen sukcesów!

Dużo się dziś działo…na koniec dnia relacja z uroczystości jaka miała miejsce popołudniu w I Oddziale PKO Bank Polski. Reprezentacja kl. 3 a odebrała nagrody za piękną, ogromną skarbonkę wykonaną na konkurs z okazji 100-lecia powstania banku. Oprócz nagród był poczęstunek i jak zawsze wspaniała zabawa z Uciechowo 


Dziś w jednym z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych odbywały się zajęcia z „Funkcjonowania osobistego i społecznego”. Uczniowie poznawali właściwości wody, próbowali odpowiedzieć na pytanie do czego jest ona potrzebna…wyszło im to znakomicie. Nasze kropelki 3 pięknie się spisały. Z tego miejsca pozdrawiamy Naszego nieobecnego kropelka Szymona, który wraca do zdrowia. Czekamy na niego!!

VIII Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych 

Dziś członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych działającego w Naszej Szkole wzięli udział w Regionalnym Mityngu Lekkoatletycznym. Wystąpiliśmy w konkurencjach: biegu na 50, 100 i 200 m , skoku w dal oraz w rzucie piłeczką palantową. Mimo, że stanęliśmy na podium nie to było najważniejsze….poza zdrowotnym aspektem imprezy najważniejsza była zdrowa rywalizacja i wspaniałe emocje


Spełniamy marzenia uczniów!

W Naszej Szkole każdy uczeń ma szansę indywidualnego rozwoju. Wspieramy i otwieramy drogę do rozwijania zainteresowań. Piotrek, jesteśmy dumni, że jesteś Nasz…. a pierogi były pyszne 


15 maja 2019

Rozpoczynamy cykl wycieczek edukacyjnych, których celem jest poznanie historii naszego miasta. Już dziś w kilka klas wyruszyliśmy do centrum Kalisza, gdzie obejrzeliśmy piękny mural, mogliśmy także zwiedzić Baszta Dorotka, w murach której wysłuchaliśmy 2 kaliskich legend. Zwiedziliśmy także skarbiec w Kościele Św. Józefa po czym pełni wrażeń wróciliśmy do szkół.


Pożegnanie z lasem 
Dzisiaj ostatni raz w tym roku szkolnym braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych w leśniczówce. Spacerując leśną ścieżką edukacyjną dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie i w jaki sposób się zachowywać. Poznaliśmy też leśną roślinność. Po interesującym spacerze ogrzaliśmy się przy ognisku. Do zobaczenia jesienią. 

11 maja 2019

Hodowla pszczół, owocowy ogród czyli HORTITERAPII dalszy ciąg

Zakupiliśmy dziś mini kiwi, karłowatą jabłoń, truskawki, poziomki, borówki i świdośliwę bo już w poniedziałek zabieramy się za owocowy ogród. Zakupiliśmy także domki dla owadów bowiem będziemy mieć hodowlę pszczół murarek. To pszczółki bezżądłe, których funkcją jest zapylanie…także możemy być spokojni o bezpieczeństwo dla dzieci, ale i o nasze plony. Przy dzisiejszej okazji kupiliśmy także winobluszcze, glicynię, clematisy i różne rodzaje powojników…pracy uczniowie mieć będą sporo, ale będzie u Nas pięknie 


Dziś podczas Charytatywny Bieg Tulipanów Naszą Szkołę reprezentowały Nasze wspaniałe nauczycielki: p.Marta Szymanowska, p.Dorota Jarczewska i p. Anna Bolińska. Poza zwróceniem uwagi na osoby niepełnosprawne i znoszeniem barier społecznych jednym z celów było także pozyskanie funduszy dla bliskich Nam podopiecznych Środowiskowy Dom Samopomocy „Tulipan” . Duża część z Nich jest naszymi uczniami lub też absolwentami. Już w październiku, podczas 2-dniowych obchodów 70-lecia Naszej Szkoły odbędzie się bieg dla Naszej Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 na który już zapraszamy


10 maja 2019

„Bajka o kolorach”

Dziś w Auli PWSZ Kalisz odbył się spektakl teatralny pt. „Bajka o kolorach”. Dzięki Przyjaciołom Naszej szkoły – Panu Krzysztofowi i Panu Dominikowi 16-osobowa grupa Naszych najmłodszych uczniów mogła wziąć udział w tym spektaklu. Kochani Przyjaciele…Dziękujemy za zaproszenia, dziękujemy za nie pierwszy już piękny gest z Waszej strony. Zabawa teatrem połączona z animacjami i projekcjami wywarły na Nas nie lada wrażenia. DZIĘKUJEMY !!


9 maja 2019

Dzieli nas tylko odległość, ale łączy cel działania 
Wizyta GOŚCIA SPECJALNEGO

Dziś do Naszej Szkoły zawitali goście  Ks. Janusz Nowak z Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. św. Alojzego Orione w Kaliszu i Richard Magana Manyara – koordynator projektu ORIONE w Kenii, projektu stworzonego dla dzieci niepełnosprawnych. Najpierw Pani Dyrektor wraz z Gościem wymienili doświadczenia związane z potrzebami bardziej wymagającymi dzieci. Okazało się , że w Kenii warunki życia, edukacji i terapii są o wiele trudniejsze…Podczas spotkania podjęliśmy decyzję o współpracy i wzajemnym wsparciu inicjatyw nakierowanych na potrzeby bardziej wymagających dzieci. Później Nasz Gość odwiedził kilka klas, w których spotkał się z baaardzo ciepłym przyjęciem przez Naszych Uczniów…. okazało się, że nawet bariera językowa nie była problemem w porozumieniu

Paraolimpiada 🏆🏆🏆

Nasi najmłodsi uczniowie wzięli dziś udział w III Paraolimpiadzie organizowanej przez Publiczne Przedszkole Nr19 Z Oddziałami Integracyjnymi „razem” W Kaliszu. Był znicz olimpijski i konkurencje, z którymi uczestnicy sobie świetnie poradzili . Na koniec były medale, puchary, ale co dla nas najważniejsze?…Udało się zrealizować główny cel imprezy, jakim było umacnianie wiary we własne możliwości  To udało się wszystkim uczestnikom  Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wspaniałą zabawę 


8 maja 2019

Nasz Dzień Godności ….

Jeden świat, wspólne niebo, takie same potrzeby….warto zauważyć ile nas łączy. Owszem, posiadamy deficyty, które utrudniają nam życie, ale bardziej dotkliwe są bariery zakorzenione w umysłach innych ludzi. Nie bójcie się nas, podajcie nam przysłowiową pomocną dłoń, a zobaczycie, że od nas też można coś otrzymać..coś nienamacalnego, ale bardzo wartościowego…uśmiech, radość, wdzięczność, bogactwo w postaci życiowej nauki, która na zawsze pozostanie w Waszym sercu
Pamiętajcie…wszyscy jesteśmy z tej samej planety

Zdjęcia : Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19, www.calisia.pl, faktykaliskie.pl


2 maja 2019

Bardzo, bardzo dziękujemy członkom Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii DENAR Kalisz za to, że dziś poświęcili swój czas i zwiedzili wioski pod Kaliszem gdzie nazbierali kamieni, które my wykorzystamy do stworzenia pięknych skalniaczków przy Naszej Szkole. 
Zawsze możemy na Was liczyć !! Dziękujemy DENAR Kalisz 


30 kwietnia 2019

Dziś w Naszej Szkole odbył się apel w związku z nadchodzącymi ważnymi, narodowymi świętami. Apel prowadziła Pani Magdalena Cieślak, która w ciekawej i aktywizującej formie przekazała wiele patriotycznych treści. Przypomnieliśmy sobie między innymi o naszych narodowych symbolach i barwach. Nadchodzą ważne dla naszego kraju święta……pamiętamy o tym.


W ramach projektu hortiterapii dziś nasi najmłodsi uczniowie stworzyli piękne kompozycje kwiatowe. Kompozycje będą zdobić wejście do Naszej Szkoły 


29 kwietnia 2019

MEGA skarbonka
Tę wyjątkową, nie tylko rozmiarem skarbonkę wykonali uczniowie kl.3a pod kierunkiem p.Magdaleny Dudek-Wolnej, p.Agaty Kopczyńskiej i p.Izabeli Plichty. Skarbonka została przekazana na konkurs ogłoszony przez I Oddział PKO Bank Polski w Kaliszu. Zadaniem konkursowym było wykonanie skarbonki upamiętniającej 100-lecie powstania banku, które to przypada w 2019 roku. Włożyliśmy dużo pracy i pomysłu na jej wykonanie…mamy nadzieje, że spodoba się jury


24 kwietnia 2019

Jako jedna z 4 Polek, nauczycielka Naszej Szkoły p.Marta Ignaszak dostała się na szkolenie dla szkół specjalnych w ramach projektu Erasmus+. Pod koniec maja Pani Marta wyjeżdża na tydzień pod Warszawę, gdzie poza nabytymi kompetencjami, reprezentując Naszą Szkołę będzie miała możliwość podjęcia współpracy z reprezentantami innych unijnych krajów. Z każdego kraju będzie 4 reprezentantów, pobyt z nimi to także przyszłościowo międzynarodowa wymiana uczniów. 
W skali całego kraju to dla nas duże wyróżnienie, że właśnie nauczyciel z Kalisza, nauczyciel Naszej Szkoły dostąpił zaszczytu uczestnictwa w tym projekcie.


15 kwietnia 2019

Kredki, farby, pisaki, bibuły, kleje, pędzle, gumki, notesy…artykuły papiernicze…. to wszystko w ogromnej ilości trafiło przed chwilą do Naszej Szkoły dzięki VolvoFan Kalisz Volvo Łódzkie  i Volvo Grupa Wielkopolska. Jest tego tyle, że nie sposób było zamieścić na jednym zdjęciu…jeszcze jedzie paczka z Poznania!
Cieszymy się, że znalazły się osoby, które poza pasją do aut łączy WIELKIE SERCE
DZIĘKUJEMY!


6 kwietnia 2019

Kreatywność, zabawa z uśmiechem…przy tym też terapeutyczny aspekt….taką ofertę przedstawił dziś dzieciom zespół Naszej Szkoły. Warsztaty ” Torba-Borba” były jednymi z wielu przeprowadzonych w ramach Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych „SztukaKuka”. Jesteśmy dumni i szczęśliwi , ze mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę i zaproponować aktywności dzieciom szczególnie nam bliskim…bardziej niewymagającym


5 kwietnia 2019

Festiwal Profesjonalistów także dla Nas.

Aktywny udział w Festiwalu wzięły udział klasy 4, 5, 6, 7 i klasy 3 gimnazjalne. Było bardzo kreatywnie i interesująco 


4 kwietnia 2019

 Dwoma autokarami pojechało 70 osób. Program wycieczki był rozbudowany, obejmował między innymi : poznanie miasta Torunia, zwiedzanie Centrum Eksperymentu i Planetarium, piernikowe zakupy. Był także zarezerwowany wcześniej obiad. Poza tym ogrom wspaniałych przeżyć. Czekając na naszych wycieczkowiczów w szkole przesyłamy zdjęcia, które do nas dotarły.

 


Liczna reprezentacja Klubu Olimpiad Specjalnych Naszej Szkoły wzięła udział w XVI Regionalnym Dniu Treningowym Programu Aktywności Motorycznej w Olimpiady Specjalne Wielkopolskie-Konin. Nasi uczniowie wzięli udział w konkurencjach: przechodzenia przez tunel, strzału na bramkę, rzutu piłeczką palantową i wielu innych. Było wspaniale! Dziękujemy Rodzicom Lenki i Szymona za współpracę oraz mile spędzony czas a rodzimemu PKS Kalisz za zapewnienie bezpiecznej i komfortowej podróży naszym sportowcom, którzy kolejny raz wrócili z medalami


Wstęp do hortterapii czyli wiosna przed Naszą Szkołą

1.04.2019 – Zakwitły!! Babcia forsycja i świeżo posadzone forsycje Aleksandra i Eliza. Kwitną wsadzone jesienią przez naszych uczniów żonkile odmiany „Las Vegas”. Pojawiły się także listki hortensji i kilka odmian tulipanów. Teraz z niecierpliwością czekamy na kwiaty Magnolii Wiktorii i Wanessy. Wiosna w pełni!


Jesteśmy Mistrzami Wielkopolski!

29.03.2019

Dziś w Poznaniu odbył się XII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Nasi reprezentanci: Maciej, Kacper i Krzysztof brali udział w konkurencjach tj. test z przepisów ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy… okazało się, że po podsumowaniu wyników jesteśmy NAJLEPSI w Wielkopolsce. Dzisiejsza wygrana dała nam awans do Turnieju Ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w Policach. Mamy wspaniałych Uczniów, ale i wspaniałych nauczycieli. Ogromne podziękowania dla nauczycieli wychowania fizycznego p. Marty Szymanowskiej  i p. Huberta Piaseckiego, którzy przygotowali chłopców do turnieju. Brawo!! Dziękujemy także Dyrekcji kaliskiego WORD-u za pomoc i organizację wyjazdu.


Mamy już świetlicę Marzeń, teraz czas na Bibliotekę! Pani Dyrektor stworzyła projekt, który zakładał biblioteczną rewolucję i udało się! Zdobyliśmy środki, które pozwolą wyremontować i odmienić naszą Bibliotekę. Projekt zakłada również powstanie kącika czytelniczego dla uczniów, w którym będą mogli się relaksować podczas przerw. Nowa Biblioteka będzie także idealnym miejscem na realizowane w Naszej Szkole zajęcia z biblioterapii. „Biblioteka Marzeń” jest już w fazie projektu, niebawem rozpoczynamy remont!!!


29.03.2019 – nasi uczniowie poza zajęciami edukacyjnymi objęci są także zajęciami rewalidacyjnymi realizowanymi w formie indywidualnej bądź zespołowej. Poniżej kilka ujęć z indywidualnych zajęć rewalidacyjnych w zakresie usprawniania umiejętności motoryki małej w tym także samoobsługi


28.03.2019 – Wizyta Planetarium

Przyjaciel Szkoły Pan Daniel zrobił nam wielką niespodziankę – przyjechał do nas ze swoim Planetarium i zaprosił wszystkich uczniów szkoły na wspaniały gwiezdny seans ⭐️. Spędził z nami cały dzień racząc, wszystkie grupy zwiedzających Planetarium fascynującymi opowieściami. Całe widowisko ubarwione było wizualnymi i dźwiękowymi efektami dzięki czemu łatwiej przyswoiliśmy informacje. Pan Daniel zapowiedział że niebawem zagości u Nas ponownie z nowym widowiskiem.
Już się cieszymy!


27.02.2019 – dziś wychowawczynie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych zorganizowały warsztaty świąteczne dla Rodziców. Wcześniej, podczas zajęć rozwijających kreatywność przygotowały wraz z uczniami elementy dekoracyjne, które dziś stanowiły bazę do pracy. Poza towarzyszącą warsztatom zabawą stworzone dziś rozmaite świąteczne dekoracje cieszyły oczy wszystkich.


Światowy Dzień Zespołu Downa czyli Święto w Naszej Szkole!

Czerwony dywan, wybieg, pokaz mody ekologicznej, sadzenie symbolicznych spersonalizowanych drzewek i malowanie auta ….. tak obchodziliśmy z naszymi uczniami i ich rodzicami to wyjątkowe Święto. Towarzyszyli nam również Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek i Dyrektor Sprzedaży Auto Grupa Pietrzak Kalisz Krzysztof Telega. Wszyscy : Goście, Rodzice, nauczyciele i uczniowie mieliśmy dziś skarpetki nie do pary. Co jest w tym najważniejsze? By wszyscy wiedzieli po co je właśnie dziś zakładamy…..Bardzo nam zależy, by świadomość społeczna w tym zakresie była coraz większa . W imieniu Naszych Dzieci tego właśnie sobie życzymy


14.03.2019 rok – dziś uczniowie starszych klas wybrali się na wycieczkę edukacyjną do firmy „Lazur” w Nowych Skalmierzycach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących historii produkcji, poznaliśmy także etapy powstawania serów pleśniowych na hali produkcyjnej. Poza tym konsumowaliśmy sery różnych gatunków. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał także smakowity upominek do domu.


Dzień Kobiet 🧕👱‍♀️👩‍🦰

Uczennice, Panie nauczycielki, Panie z obsługi i administracji, Mamy naszych uczniów – dziś One wszystkie zostały obdarowane kwiatami przez reprezentację męskiej części szkoły. Były życzenia, słodycze, ale także niespodzianka przygotowana przez Mamę Lenki.

Dzięki Pani Oli wszystkie dziewczynki, te mniejsze i te starsze poczuły się kobietami-były peelingi, masaże, olejki, kremy, zapachy 100 lat dla ponad 100 Naszych Kobiet, Kobietek …tyle ich mamy w Szkole


06-03-2019 – Integracyjne spotkanie z arteterapią w tle

Dziś do jednego z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych zawitali uczniowie z Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu, którzy pod kierunkiem nauczycieli wraz z naszymi uczniami uczestniczyli w zajęciach arteterapii. To pierwsze z cyklu spotkań, które zaplanowaliśmy w ramach międzyszkolnej współpracy.
Zajęciom towarzyszyła radość i uśmiech wszystkich uczestników.


Dziś 06-03-2019r. oficjalnie ogłoszono, że projekt Naszej Szkoły wygrał w programie Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Dzięki wsparciu całej szkolnej społeczności jak również mieszkańców Kalisza i mikroregionu kaliskiego otrzymaliśmy największą liczbę głosów. Nagroda w postaci 5000 zł pozwoli nam na wdrożenie nowej formy terapii wspierającej jaką jest hortiterapia.


„Mam talent” w Naszej Szkole 😍🎤🎼

„Mam tę moc”, „Weź mnie przytul„, przeboje „Sławomira” i zespołu „Kombi” czy też inscenizacja „Kaczki Dziwaczki…. te i inne piękne występy mogliśmy dziś obejrzeć podczas kolejnej edycji „Mam talent”. Nasi uczniowie pokazali , że pięknie śpiewają i tańczą … na koniec porwali szkolną publiczność do wspólnej zabawy przy rytmach przeboju „Chocolata”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci trzech I miejsc będą reprezentować Naszą Szkołę na miejskim konkursie „Mam talent „. Brawa dla wszystkich!!


Lekcja bezpieczeństwa czyli kampania „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”

Dziś gościliśmy w Naszej Szkole przedstawicieli Straż Miejska Miasta Kalisza oraz dziennikarzy portalu faktykaliskie.pl . Właśnie ten portal zaprosił uczniów Naszej Szkoły do udziału w kampanii społecznej pod nazwą „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”. Strażnicy miejscy przypomnieli nam najważniejsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Na koniec był konkurs z nagrodami, poza tym wszyscy uczniowie otrzymali odblaski, które zapewniają widoczność uczestnika w ruchu drogowym.
Zdjęcia: faktykaliskie.pl


Darmowe otwarte webinaria 2019 r.

Jak poniedziałek to tylko webinar!!!

Uczenie się to proces kształtowania nawyków oraz nbywania nowych wiadomości i umiejętności. Dziś dowiecie się, jak skutecznie uczyć się oraz jakie czynniki mają wpływ na ten proces! Opowie o tym Monika Piechowicz-Kruk, korzystając z TIK i zasobów Matematyka bez reszty i Metoda Projektu.

Zaczynamy o 20:15, bądźcie z nami!

Logowanie do pokoju będzie możliwe na godzinę przez ropoczęciem!

Data Godzina Temat Pokaż film Prowadzący Link do pokoju
Luty 2019
25.02.2019 20:15 Kiedy uczniowie uczą się uczyć? Kompetencje kluczowe w zakresie uczenia się z wykorzystaniem TIK i zasobów „Matematyka bez reszty” i „Metoda projektu”.
Cele:
1. Kiedy dzieci się uczą, czyli jakie czynniki mają wpływ na proces uczenia się.
2. Indywidualizacja sprzymierzeńcem uczenia się.
3. Podmiotowość ucznia w edukacji – jak wspomagać uczenie się.
  Monika Piechowicz-Kruk wejdź >>
18.02.2019 20:15 Gry planszowe i ich rola na zajęciach   Joanna Krzemińska  
11.02.2019 20:15 „TIK na specjalne zamówienie”, czyli jak wdrażać nowoczesne technologie w edukacji dzieci z SPE.   Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska  
04.02.2019 20:15 Quizlet na życzenie – dla dyslektyków jak marzenie.
Powtórka z Quizlet oraz pomysły na wykorzystanie aplikacji w klasie i w domu.
  Monika Kapuśniak  
Styczeń 2019
28.01.2019 20:15 Filmowe lekcje
Jak tworzyć filmy na lekcjach przy użyciu programów: magisto, filmoraGo i movieMaker
  Joanna Krzemińska  
14.01.2019 20:15 Kompetencje osobiste i społeczne w procesie uczenia się, czyli o tym jak wykorzystać TIK w ich kształtowaniu podczas pracy z „Matematyka bez reszty” i „Metoda projektu”
cele:
1. Pozyskiwanie wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i społecznego.
2. Nabywanie umiejętności pracy w grupie oraz samodzielnego rozwiązywania problemow.
3. Kształtowanie postaw poprzez stosowanie zasad współpracy i porozumiewania się w sytuacjach zadaniowych.
  Monika Piechowicz-Kruk  
08.01.2019 20:15 Edukacyjny cukierek na początek nowego roku   Monika Kapuśniak  

Pochodzący z Kalisza aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie Krystian Durman gościł dziś w Naszej Szkole. Podczas spotkania z uczniami opowiedział o swojej wyprawie w Himalaje. Swoje marzenie Krystian Durman spełnił w listopadzie 2018 r. Wyruszył wtedy w Himalaje z planem zdobycia dwóch pięciotysięczników: Kalapatthar i Gokyo oraz złożenia hołdu Jerzemu Kukuczce. Dziś mieliśmy okazje obejrzeć zdjęcia i filmy, Pan Krystian podzielił się z nami również wrażeniami jakie towarzyszyły mu podczas wyprawy.


Bal karnawałowy z Walentynkami w tle

Kolorowo, głośno, wesoło i tanecznie. Tak dzisiaj było w Naszej Szkole. Był bal (za konsolą Nasze dwie Panie Marty) było spotkanie z Klaunem Bolo, który oczarował nie tylko dzieci, ale i pracowników szkoły. Była poczta walentynkowa i ogrom kolorowych kartek dla wszystkich, uczniów, nauczycieli i obsługi szkoły
Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku oraz pomoc w organizacji balu.


VIII Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Miło nam poinformować, że nasz uczeń Kacper! zdeklasował wszystkich rywali zdobywając I miejsce osiągając łączną liczbę punktów 105. Kacper startował w kategorii klas 7,8 i 3 klas gimnazjum

W konkursie brało udział 5 szkół:
– Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim, który był organizatorem tego konkursu
– Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19
– SOSW Borzęciczki
– ZSS Ostrzeszów
– ZSS Słupia pod Kępnem


Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego  w Naszej Szkole ruszyła poczta walentynkowa. Do wystawionej skrzynki można wrzucać listy i kartki dla swoich szkolnych sympatii. Wiemy, że wiele osób liczy na walentynkowe kartki 14 lutego nastąpi uroczyste otwarcie skrzyni i rozdanie korespondencji
Zapraszamy do udziału Uczniów i wszystkich pracowników Szkół


9 lutego to Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, z drobną pomocą swoich wychowawców, przygotowali pyszne, malutkie pizzerinki. Przez moment szkolna kuchnia zamieniła się w prawdziwą pizzerię


8 lutego 2019

Dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ostrzeszowie odbyło się spotkanie koordynatorów dotyczące realizacji projektu ,,Aktywna Tablica”. Brały w nim udział szkoły/placówki specjalne z Słupi pod Kępnem, Marszałków, Grabowa nad Prosną i Bukownicy. Naszą Szkołę reprezentowały Panie: Marta Ignaszak i Dominika Bukowska. Kolejne spotkanie odbędzie się w Naszej Szkole, w jego ramach koordynatorzy wcześniej wymienionych szkół 2 kwietnia wezmą udział w 2 lekcjach otwartych przeprowadzonych przez naszych nauczycieli.


Pamiątkowe tableau

Wiemy, że nasza akcja szycia lalek odbiła się szerokim echem nie tylko w lokalnym środowisku, dlatego postanowiliśmy upamiętnić wkład każdej osoby w tę społeczną inicjatywę. Tata Małgosi poświecił dużo czasu, by taką pamiątkę zaprojektować za co ogromnie dziękujemy. Tableau ma już wyznaczone miejsce w szkole, gdzie każdy będzie mógł odnaleźć wizerunek uszytej przez siebie laleczki. Cieszymy się, że każda z nich znalazła swój nowy dom. Jeszcze raz dziękujemy WSZYSTKIM, którzy wsparli nas w tym projekcie.

Zdjęcia i projekt: Andrzej Marek Olejniczak


BEZPŁATNE SZKOLENIA

Szanowni Państwo,
Miasto Kalisz zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu kompetencji cyfrowych, realizowanych w ramach projektu „Ja w internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych” z następującego zakresu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • „Rodzic w internecie”
 • „Działam w sieciach społecznościowych”
 • „Tworze własną stronę internetową”
 • „Kultura w sieci”
 • „Moje finanse i transakcje w sieci”.

Rekrutację prowadzi Szkoła Podstawowa Nr 16 w Kaliszu, ul. Fabryczna 13-15, w której będą prowadzone szkolenia. Wszelkie informacje uzyskacie Państwo pod numerem telefonu (062)  757 28 98.

Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie internetowej szkoły: https://sp16.kalisz.pl/2019/01/ja-w-internecie-ogloszenie/

oraz na stronie Miasta Kalisza: https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/ja-w-internecie–wez-udzial-w-bezplatnych-szkoleniach,11027

Pierwsze szkolenia ruszają już w lutym, od 18.02.2019r. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, liczy się jednak kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc jest ograniczona! 

Szkolenia kierowane są dla osób dorosłych powyżej 25 roku życia. Nie ma znaczenia Państwa wykształcenie, czy są Państwo osobami pracującymi, bezrobotnymi, czy emerytami lub rencistami. Szkolenia nie są kierowane tylko do mieszkańców Miasta Kalisz, ale do znacznie szerszego grona. 

Do udziału w szkoleniach uprawnieni są następujący mieszkańcy: Miasta Kalisz, Miasta Ostrów Wielkopolski, Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Gminy i Miasta Odolanów, Gminy i Miasta Raszków, Gminy i Miasta Stawiszyn oraz Gmin: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Gołuchów, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie, Szczytniki oraz Żelazków.

Zapraszamy osoby niepełnosprawne,  starsze, rodziców, a także nauczycieli, pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych, chcących nabyć dodatkowe, praktyczne umiejętności, związane z obsługą internetu, portalami społecznościowymi, zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z internetu, pozyskiwaniem utworów, filmów, muzyki z legalnych źródeł, czy składaniem wniosków np. 500+, PIT-ów raz przeprowadzaniem wszelkiego rodzaju transakcji finansowych, właśnie za pomocą komputera, czy smartfonu. Każdy z Państwa może znaleźć coś dla siebie. W podjęciu decyzji może pomóc załączona ulotka informacyjna.

Atutem szkoleń są niewielkie grupy, liczące maksymalnie 10 osób. Rozkład godzinowy szkoleń będzie dostosowany do potrzeb uczestników, co zweryfikowane zostanie na etapie rekrutacji. W przypadku większej ilości chętnych możemy zapewnić również szkolenia weekendowe. Zajęcia prowadzone są przy użyciu nowoczesnego sprzętu komputerowego – laptopy z dotykowym ekranem. Każde szkolenie trwa łącznie 12 godzin zegarowych.  Organizator zapewnia materiały szkoleniowe i catering.

UWAGA – możliwość udziału tylko w jednym szkoleniu!


07.02.2019

Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dzięki swoim wychowawcom poznali dziś procedurę powstawania faworków. Mieli okazję w Naszej szkolnej kuchni przygotować ciasto jak również brać czynny udział w smażeniu , ale także w smakowaniu tych pyszności. Zapach szybko rozniósł się w szkole i chętnych do konsumowania było wielu.


Społeczny SUKCES

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy włączyli się do Naszej akcji, której z kolei zwieńczeniem była dzisiejsza wystawa i licytacja. Program „Wszystkie Kolory Świata” pozwolił pokazać Naszą Szkołę jako dobrego organizatora, pomysłodawcę ale też placówkę, która jest przyjazna dzieciom, ale także i otoczeniu. Dziękujemy za wspaniałą lekcję integracji….lekcję kosztowną…bo wartą 10.600 zł dla UNICEF Poland. Przy tej okazji informujemy, że ze 130 lalek zostało kilkanaście, które można jeszcze nabyć za symboliczną darowiznę dla UNICEF-u -20 zł. Lalki na chętnych czekają do 15 lutego Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach…dopiero się rozkręcamy


Wizyta kominiarza

Dziś 29.01.2019 r. w tajniki zawodu kominiarza wprowadził Nas zaprzyjaźniony z Naszą Szkołą Bolo. Zapoznał naszych uczniów z wszelkimi atrybutami kominiarza jak również pokazał na czym polega jego praca. Na koniec tego interesującego spotkania każdy uczeń na pamiątkę otrzymał zdjęcie z autografem i życzeniami oraz guzik na szczęście.


Właśnie dziś 28.01.2019 oddaliśmy do użytku „Świetlicę Marzeń”, Jej remont jest efektem zaangażowania całego zespołu Naszej Szkoły…. warto przypomnieć, że podczas 4 PKO Biegu Charytatywnego Nasza „Strefa Kibica” okazała się najlepszą co zaowocowało wygraną 10000 zł.. Dzięki tym środkom przekazanym przez Fundację PKO Bank Polski mogliśmy wyremontować świetlicę…a sam remont zawdzięczamy dwóm Ojcom naszych uczennic- Tacie Lenki i Tacie Małgosi…z tego miejsca raz jeszcze dziękujemy za pomoc. Od samego rana świetlica była najczęściej odwiedzanym pomieszczeniem w Naszej Szkole. Później nadszedł moment, by pochwalić się naszym wspólnym dziełem przed gośćmi…a byli z nami Wiceprezydent Mateusz Podsadny, Naczelnik Wydziału Edukacji Mariusz Witczak, Dyrektor Delegatury Kuratorium w Kaliszu Violetta Słupianek, Dyrektor I Oddziału Banku PKO BP Edwin Napierała, Prezes Wydawnictwo Martel Stanisław Adam Jędrysiak, który dla naszych uczniów przekazał pakiet pięknych książek. Gościliśmy także Agata Morawska- która zaprojektowała dla nas świetlicę oraz zaprzyjaźnionych Państwa Niewiadomskich z firmy Cezas, którzy również wsparli nas w doposażeniu świetlicy. Było miło i serdecznie….jednak co najważniejsze….
Nasi uczniowie są szczęśliwi, uśmiechnięci i zadowoleni… bo mogą spędzać czas po lekcjach w przyjemnym otoczeniu korzystając z wielu udogodnień, w tym nowych pomocy dydaktycznych, zabawek edukacyjnych,ale też i książek.. To był ważny dzień dla Naszej Szkoły…cieszymy się niezmiernie 


Zajęcia w Leśnym Centrum Edukacyjnym 🌲🌲

Dzisiaj braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Zima w lesie”. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta śpią podczas zimy, jak dokarmiać ptaki i zwierzęta. Następnie przeszliśmy leśną ścieżką edukacyjną szukając tropów zwierząt. Podsumowaniem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek.


9.01.2019r.

Ogólnopolska wymiana pocztówek 📨📨

Podsumowujemy ogólnopolski projekt do którego przystąpiliśmy. Projekt polegał na wymianie pocztówek między szkołami z terenu całej Polski. Otrzymaliśmy pozdrowienia z ponad 30 placówek: między innymi z Zakopanego, Gdańska, Łodzi, Wrocławia czy Hajnówki. My także wysyłaliśmy pocztówki do wielu szkół ucząc się przy okazji jak zaadresować korespondencję. Poza tym zaznaczaliśmy na mapie miejsca z których otrzymaliśmy pozdrowienia. Projekt w którym wzięliśmy udział zapoczątkował także wiele międzyszkolnych, rówieśniczych znajomości.


W ostatnim dniu 2018 roku z samego rana do Naszej Szkoły przyjechały 4 piękne laleczki. Klara, Gabrysia, Amelka i Fit Kinia są kolejnymi lalkami, uszytymi w ramach programu UNICEF „Wszystkie kolory Świata”, w którym Nasza Szkoła bierze udział. Czyż nie są piękne? Szyjcie…czekamy na kolejne.


Dziś 20.12.2018 roku symbolicznym ubraniem choinki rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Z tego miejsca w imieniu całej Naszej Szkolnej społeczności : Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów życzymy wszystkim pięknych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia


Jasełka 2018

Dziś 18.12.2018 roku w Naszej Szkole zapanowała wyjątkowa atmosfera. Uczniowie,Rodzice, nauczyciele, administracja, obsługa Szkoły i Goście w tym między innymi: Wiceprezydent Miasta Kalisza Mateusz Podsadny, Skarbnik Miasta Pani Irena Sawicka, Radna Elżbieta Dębska, Przewodniczący Rady Osiedla Czaszki Mirosław Nagórny, Ksiądz Proboszcz dr Andrzej Latoń i Ksiądz Janusz Nowak. Wszyscy wprowadzeni zostaliśmy w świąteczną atmosferę za sprawą programu artystycznego w wykonaniu naszych dzieci. Swoje umiejętności pokazali wszyscy uczniowie doprowadzając widownię do wzruszenia, a tym nie było końca bo wraz z dziećmi wystąpił nasz Szkolny Chór Nauczycielski. Oczywiście spotkanie świąteczne nie mogło odbyć się bez Mikołaja… ten obdarował dzieci słodyczami. Na koniec spędziliśmy mile czas przy świątecznym poczęstunku , który przygotowała Nasza Rada Rodziców.


Zenon Judoga – to pierwsza lalka uszyta przez Arkadiusz Mazana dla Naszej Szkoły w ramach realizacji programu UNICEF. Wpływają też do nas zdjęcia dokumentujące Wasze prace nad różnorodnymi projektami lalek za co bardzo dziękujemy. My szyjemy dalej, a na Wasze lalki czekamy do 15.01.2019r.


Wspaniała wiadomość !!! 

Jako placówka pierwszy raz dołączyliśmy do Wigilia na kaliskim rynku. Wraz z uczniami przygotowaliśmy świąteczne ozdoby, które w „Domku nr 3” sprzedawali nauczyciele.  633 zł  – to nasza cegiełka!! Tyle udało się uzbierać naszym nauczycielom dla chorych dzieci.
UWAGA!! W przyszłym roku, na kolejnej Wigilii jednym z dzieci, które otrzyma środki na leczenie będzie uczeń Naszej Szkoły!!


Wygraliśmy 💪💪💪

25 przedstawicieli Naszej Szkoły, Rodzice z „Przystani” , tamburyna, chorągiewki, trąbki i mocne gardła… to wszystko złożyło się na wygraną w konkursie na „Najlepszą Szkolną Strefę Kibica” podczas „Mikołajkowego meczu” siatkarek 12 grudnia. Konkurs organizowany przez Energa MKS Kalisz – sekcja siatkówki. Wygraliśmy dla Naszych Uczniów wizytę piłkarzy ręcznych/siatkarek oraz wspólny z nimi trening. Na koniec imprezy delegowany Filip odebrał dla Szkoły DYPLOM Zaczynamy się przyzwyczajać do wszelkich wygranych….


Szkoła Przyjazna Uczniom”   
Najlepsi w Kaliszu i powiecie !!!!

Wczoraj był wyjątkowy dzień dla Naszej Szkoły -otrzymaliśmy bowiem tytuł „Szkoły Przyjaznej Uczniom”-najlepszej w Kaliszu i w powiecie. Wręczenie nagród miało miejsce w Poznaniu, a reprezentowała Nas Pani Joanna Różycka-wicedyrektor Naszej Szkoły. Pani Joanna odebrała nagrodę z rąk Zbigniewa Hoffmanna – Wojewody Wielkopolskiego, Adama Pawłowskiego – redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego” oraz Andrzeja Bolewskiego – prorektora Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, bo nasza kadra pedagogiczna, administracja i obsługa Szkoły dokłada wszelkich starań by nasza placówka była otwarta i przyjazna dla uczniów i ich rodzin.

„Święto Pluszowego Misia”

Dzisiaj w Naszej Szkole obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Adresatami byli najmłodsi uczniowie, którzy brali udział w różnych konkurencjach. Wykazywali się umiejętnością układania puzzli z wizerunkiem wylosowanego misia z bajki oraz wiedzą na jego temat. Dla małych smakoszy miodu- jak Kubuś Puchatek, było wylizywanie miodu z talerzyka oczywiście 😋😋😋 kto pierwszy ten lepszy! Każdy dodatkowo mógł poczuć się jak mały niedźwiadek, biorąc udział w konkurencji przekładania kredek za pomocą rękawicy kuchennej. A turlanie baryłek z miodem dostarczyło dodatkowych emocji . Na zakończenie, każda klasa biorąca udział w naszej imprezie wykonała piękne plakaty misia 🧸


Dzisiaj uczyliśmy się robić pierniczki…


🎅🎅🎅

Dziś do Naszej Szkoły zawitali z koncertem uczniowie Technikum Budowy Fortepianów. Pięknie nam zagrali, pośpiewali i zachęcili do wspólnej zabawy. Dodatkową atrakcją była druga już z rzędu wizyta Mikołaja…zapraszamy częściej

 DZIĘKUJEMY!!!


Oczekiwany Gość 🎅🎁

Dużo obietnic, wierszyki, piosenki, a nawet przysiady i pajacyki…to wszystko po to, by otrzymać prezent od Mikołaja. Obiecywały dzieci, obiecywali pracownicy Szkoły… jednym słowem udane Mikołajki.


Działający w Naszej Szkole „Chór Nauczycielski” swoim pięknym występem uświetnił dziś uroczystość odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto dodać, że Nasz Chór jest jedynym Szkolnym Chórem Nauczycielskim w naszym mieście, co oprócz jego wartości artystycznej dodatkowo napawa nas dumą.


Dziękujemy Mikołajom z całej Polski, którzy przesyłają nam materiały niezbędne do realizacji projektu UNICEF, a konkretnie szycia lalek. Na zdjęciach widoczna tylko znikoma część nici,materiałów i przepięknych guzików, które otrzymaliśmy. W przyszłości planujemy dla naszych uczniów utworzyć pracownię krawiecką, w której będą doskonalić swoje umiejętności manualne.


ANDRZEJKI 2018🎈🎉

Dziś Samorząd Uczniowski, czyli Martyna, Marta i Klaudia z przyjaciółmi zorganizowali dyskotekę andrzejkową. Samorząd zadbał o wystrój sali i dobrą zabawę, a Pani Dyrektor o słodkości i coś do picia. Podczas zabawy odwiedzili nas koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu. Nasi sąsiedzi przygotowali dla nas wróżby andrzejkowe. Mimo, że dopiero dziś się poznaliśmy świetnie się razem bawiliśmy i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.


Muzykoterapia czyli spotkania w „Krainie dźwięków” 🎸🥁🎼🎹

Każdego tygodnia dzieci z Zespołów Rewalidacyjno – Wychowawczych oraz z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych wraz ze swoimi nauczycielami spotykają się w muzycznej sali, by pod kierunkiem Pani Anny Bolińskiej wspólnie odbyć podróż w świat melodii. Razem śpiewamy, tańczymy oraz bawimy się przy muzyce. Tym razem, wraz z Panem Listopadem z naszej jesiennej piosenki, graliśmy na gitarach, bębnach i fletach.


Dla Niepodległej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu!!!

Dziś w CKiS w Kaliszu mieliśmy możliwość pokazać szerszej publiczności widowisko „SPS 19 dla Niepodległej” w którym wystąpili Nasi uczniowie, nauczyciele, a także „Chór Nauczycielski” W tym ważnym dla nas dniu byli z nami uczniowie kaliskich szkół, rodzice oraz Przyjaciele Naszej Szkoły. Cieszymy się bardzo bo poza wartością historyczna widowiska pokazaliśmy, że pokonując swoje trudności potrafimy wywołać niezapomniane wrażenia. Dziękujemy za wszystkie serdeczności i spływające do nas wyrazy uznania, szczególnie dziękujemy uczniom „Jagiellończyka” , którzy własnoręcznie przygotowali dla nas podziękowanie.

Podczas imprezy Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „DENAR” zorganizowało wystawę pamiątek historycznych. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych uczestników spotkania. Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu „DENAR” za przygotowanie bardzo atrakcyjnej wystawy!!! Liczymy na dalszą współpracę.


Podróże są fajne dlatego uczniowie klas 7 i 8 reprezentowali naszą szkołę podczas Międzyszkolnego Konkursu „Podróżujemy po Europie” w Borzęciczkach. Przygotowani pod kierunkiem Pani Moniki Piechowicz-Kruk dzielnie stawiali czoła zadaniom konkursowym. Cieszymy się z powrotu do zmagań geograficzno – podróżniczych w Borzęciczkach!
Powrócimy tam za rok!


22 listopada w Miejskim Domu Kultury w Kaliszu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „100 lat Niepodległości”. Dostrzeżone zostały umiejętności plastyczne Naszych uczniów bowiem wyróżnienie otrzymały aż 2 prace zbiorowe:
kl.IV ZET (Bartosz, Mikołaj, Adam, Jakub) p.Renaty Szulc 
kl.VI ZET (Katarzyna, Piotr, Konrad, Mateusz) p. Magdaleny Jaroszkiewicz
Dumni dzielimy się radością i gratulujemy zarówno uczniom jak i wychowawcom.


Dwaj nasi uczniowie z klasy VIII Kacper Gąsior i III gim Maciej Nowacki, zakwalifikowali się do międzyszkolnego, wojewódzkiego konkursu ortograficznego „Ortografia (nie) jest moją słabą stroną” w Jarocinie. W dniu 21.11.2018 przyłączyli się do zmagań ortograficznych wraz z uczniami z 15 innych szkół m.in.z Poznania, Krotoszyna, Środy Wlkp, Śremu, Pleszewa, Słupi, Jarocina, Borzęciczek i innych. Kolejny raz nasi uczniowie udowodnili, że ortografia nie jest ich słabą stroną wykazując się wysokim poziomem wiedzy i przygotowania co zmusiło organizatorów do przeprowadzenia dogrywki w wyniku której osiągnęli 4 miejsce.


Z wizytą u krawca czyli jak powstają ubrania?👗👖👕

Dziś uczniowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wybrali się do zakładu krawieckiego. Obejrzeli jego wyposażenie oraz zobaczyli sposób działania urządzeń, maszyn i przyborów jakimi posługuje się krawiec. Ochotnicy usiedli przy maszynie, prasowali i robili dziurki na guziki. Nasi uczniowie dowiedzieli się także jakie czynności trzeba wykonać, aby powstało ubranie. Na koniec czekała na nich słodka niespodzianka. Serdecznie dziękujemy Państwu Elżbiecie i Sebastianowi Sawczyn za interesujące spotkanie i przybliżenie nam tajników zawodu krawca.


Dziś podczas szkolnego apelu podsumowaliśmy akcję „Kasztanobrania”. Siłami wszystkich uczniów i ich rodzin zebraliśmy 511 kg. Wszystkich biorących udział nagrodziliśmy złotymi medalami. Specjalne wyróżnienie przyznaliśmy Panu Januszowi, który przyjmował i ważył kasztany, oprócz tego częstował wszystkich lizakami…tych rozdał aż 511 sztuk.


VIII Międzyszkolny Turniej Warcabowy

15 listopada 2018 roku nasi uczniowie wzieli udział w VIII Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym w Słupi pod Kępnem. W kategorii klas 4-6 wystartowali Dawid Kolenda i Krzysztof Goszczurny, a w kategori klas 7-8 i III gimnazjum: Maksymilian Kura i Kacper Janik.
Uczniowie ci to zwycięzcy Szkolnego Turnieju Warcabowego. Walki turniejowe przebiegały w skupieniu, ponieważ warcaby wymagają logicznego myślenia, strategicznych rozwiązań a poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany.
Gratulujemy zwycięzcom ze Słupii!!!


15 listopada – rzuć palenie razem z nami

W naszej szkole w dniach od 8 do 15 listopada 2018 roku obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tych dniach z uczniami przeprowadzono pogadanki dotyczące szkodliwości palenia tytoniu i e-papierosów. Rozdano liczne ulotki i broszury tematyczne. Dzieci i młodzież wzięła udział w konkursie plastycznym, zaprezentowano film „Dlaczego warto palić papierosy?” który był szeroko dyskutowany przez naszą młodzież.


Jadą do Nas !!! 🎅 🎅

Do Świąt jeszcze trochę czasu, ale spieszymy donieść, że właśnie dostaliśmy gorące info!! Do Naszych Uczniów wyruszyła gromada Mikołajów, wyjątkowych bo na motocyklach. Daleka droga przed nimi, czekamy z niecierpliwością. Z pewnością będziemy transmitować to wydarzenie .


W dniu 14 listopada z inicjatywy Pani Pedagog Marlena Grajek klasy VI, VII, VIII oraz III gim miały spotkanie z Policjantką. Uczniowie dowiedzieli się jakie konsekwencje zdrowotne i karne niesie za sobą zażywanie lub posiadanie substancji psychoaktywnych. Poza tym słuchali wypowiedzi osób uzależnionych oraz ich rodzin… mieli okazję przekonać się jak te substancje niszczą nie tylko organizm człowieka, ale także życie jego najbliższych.


We wtorek 13 listopada klasy 5a, 6a, 7a i 8a pojechały na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego. Celem wyprawy był udział w warsztatach mlecznych organizowanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską. Nasi uczniowie poznali tajniki produkcji wyrobów mlecznych. Mieli także okazję samodzielnie wydoić krowę oraz zrobić masło. Kanapki z takim masłem smakują wyśmienicie!


Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniej wystrojoną klasę z okazji 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę🇵🇱🇵🇱🇵🇱. Zdjęcia przedstawiają efekty pracy uczniów i nauczycieli. Wyniki konkursu poznamy we wtorek na apelu samorządu.
Piękna Nasza Szkoła… zobaczcie sami….


Narodowe smaki 😋😋

Z okazji obchodzonej w naszej Szkole Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych wraz z wychowawcami przygotowali dzisiaj potrawy związane kolorystycznie z barwami narodowymi Polski. Obok przepysznej zupy pomidorowej czy pomidorków koktajlowych z kulkami serka mascarpone znalazły się także galaretki z bita śmietaną. Oprócz wyśmienitych potraw uczniowie mogli wziąć udział w mini eksperymencie związanym z barwnikiem mleka czerwonymi barwnikami spożywczymi.


Wszystkie Kolory Świata

Nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Po zakończeniu pracy odbędzie się ich wystawa na którą zaprosimy rodziców, dziadków i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując darowiznę, którą przekażemy do UNICEFU. Projekt wspiera Ambasadorka Majka Jeżowska.
Miło nam poinformować, że będą z nami szyć lalki przedstawicie placówek i instytucji z którymi współpracujemy. Między innymi udało się namówić KKS Włókniarz 1925 Kalisz, studentów i policjantów jak i naszą Radę Rodziców. Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się do tej wspaniałej akcji. Udostępniamy gotowe wykroje lalek, pomysł i wykończenie pozostawiamy szyjącym…  Najbardziej oryginalną lalkę wystawimy na konkurs w którym nagrodą główną będzie koncert Majki Jeżowskiej w Szkole.
Do dzieła, do szycia, walczymy.

P.S. Chętnie przyjmiemy niepotrzebne kawałki materiałów, guziczki i inne elementy, które mogą być pomocne w wykończeniu lalek.


11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Nasza Szkoła włączyła się w obchody 100-letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości. W tym ważnym dla Nas dniu byli z nami: Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Mariusz Witczak, Zastępca Dyrektora Delegatury Kuratorium w Kaliszu Pan Zbigniew Taranek oraz Przyjaciele Naszej Szkoły. Zaproszeni goście, w tym także Rodzice naszych uczniów i cała szkolna społeczność o godzinie 11.11.odśpiewała „Hymn Państwowy” po czym obejrzała widowisko historyczne w wykonaniu naszych uczniów. Uroczystość uświetnił występ jedynego w Kaliszu szkolnego „Chóru Nauczycielskiego”. Było pięknie, wzniośle i wzruszająco…


6 listopada odbyła się wycieczka do fabryki bombek w Koźminie Wielkopolskim. Uczniowie naszej Szkoły mieli okazję zwiedzić fabrykę i zobaczyli jak krok po kroku powstają bombki. Na koniec wzięli udział w warsztatach i samodzielnie ozdabiali bombki, które na Święta Bożego Narodzenia zawieszą na choinkach w domu 🎄🎄


Hortiterapia w naszej Szkole 🌻🌷🌿

Wprowadzamy nową formę terapii dla naszych uczniów, a mianowicie hortiterapię (ogrodolecznictwo). Osobą, którą zaprosiliśmy do współpracy jest Pan Tomasz Dymny- hortiterapeuta z Zielony Warsztat Grupa Hortiterapeutów. Pan Tomasz udzielił nam wielu wskazówek, do tego przekazał naszej Szkole wiele roślin (miskanty, forsycje, hortensje, cisy kolumnowe, słoneczniczki i wiele innych). Niektóre nie mogły czekać więc szybko je posadziliśmy. Po długim weekendzie jednak nasi uczniowie wraz z nauczycielami będą działać i tworzyć nasz piękny ogród…cebulki narcyzów w 2 odmianach już czekają . W planach mamy ogród warzywny, kwiatowy  i owocowy.


Wycieczka do Warszawy 😊

Dzięki udziałowi naszej Szkoły w projekcie „Akademia rozwoju w szkołach podstawowych i liceach Miasta Kalisza” 23 października grupa uczniów wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Wzięli oni udział w warsztatach i laboratoriach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, dzięki którym mogli eksperymentować i doświadczać. Dziękujemy Pani Danucie Grzance  z Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu za opiekę podczas realizacji całego projektu


Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, wystarczy troszkę ćwiczeń, odrobinę wysiłku, systematyczności i … pływanie staje się wspaniałą zabawą. Czas spędzony w wodzie to także forma nauki i rehabilitacji, dlatego tak lubimy chodzić na basen.


Dnia 24 października 2018r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w VI Kolorowej Olimpiadzie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym organizowanej przez Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Jarocinie. W Olimpiadzie brało udział 9 drużyn. Nasi zawodnicy wykazali się sprawnością sportową i współzawodnictwem. Do boju zagrzewali nas wspaniali kibice. Po zmierzeniu się z wieloma konkurencjami wywalczyliśmy III miejsce. Ostatnia konkurencja-niespodzianka była przeznaczona dla nauczycieli. Bezpieczną i komfortową podróż dostarczył nam PKS Kalisz za co ogromnie dziękujemy. W cudownych nastrojach wróciliśmy do szkoły.


Stanisław i Oskar- to pieski, które specjalnie przyjechały do nas z Psierocińca. Spotkanie miało charakter edukacyjno-warsztatowy w trakcie którego uczyliśmy się zakładać szelki oraz ubierać pieska odpowiednio do pogody, Stanisławowi zakładaliśmy nawet kamizelkę odblaskową . Oprócz tego układaliśmy puzzle ze zdjęć, rozpoznawaliśmy niezbędne dla piesków rzeczy np. smycz, obrożę, kaganiec. Na koniec wykonaliśmy z papieru pieski, których teraz wystawa zdobi wejście do naszej Szkoły.
Przy okazji przypominamy, że organizujemy zbiórkę dla podopiecznych Psierocińca. Chętnie przyjmiemy dla nich używane koce, poszewki, płatki owsiane, karmę suchą, karmę mokrą, zabawki.Miejsce na rzeczy udostępniliśmy przy wejściu głównym. Zbiórka do końca listopada.


Tak… to właśnie my zostaliśmy poproszeni o support przed wyjątkowym Gościem. Na początek Pani Dyrektor Sylwia Baranowska opowiedziała o Naszej Szkole, Grupie Wsparcia „Przystań” oraz o podejmowanych przez nas działaniach. Pokazaliśmy również prezentację podsumowującą naszą działalność. Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie My mogliśmy wystąpić przed tak wyjątkową Osobowością jaką niewątpliwie jest Jurek Owsiak . Dostaliśmy od niego autografy na naszej szkolnej koszulce oraz piłce. Rzeczy te zostaną zlicytowane podczas styczniowego finału WOŚP w Kaliszu. Jurek Owsiak złożył także autograf z pozdrowieniami dla naszych uczniów, pamiątka ta zdobi już wejście naszej Szkoły. Na koniec wyjątkowego spotkania w imieniu naszych uczniów Rada Rodziców przekazała podziękowanie dla Jurka.

Zdjęcia: Andrzej Olejniczak


Dziś troje z naszych uczniów odebrało z rąk Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński gratulacje z okazji rozpoczęcia nauki.Dzieci obejrzały przedstawienie „Kopciuszek” w wykonaniu grupy teatralnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Oprócz okolicznościowego dyplomu każdy pierwszoklasista otrzymał upominki przygotowane przez Urząd Miasta Kalisza. Na zakończenie czekała niespodzianka – świetlny występ w wykonaniu animatora Uciechowa.


Kucharzymy 🍕🍕🍕🍕……..

W naszej Szkole dobrze się bawimy, ale przede wszystkim się uczymy. Uczymy się między innymi umiejętności, które będą potrzebne nam w dorosłym życiu. Tym razem pod okiem profesjonalisty robiliśmy pyszną pizze. Dziękujemy Panu Tomaszowi Urbaniakowi z „Bistro Pasja”, który wprowadził nas w tajniki jej przygotowania. Było pysznie!!!

 

„Dzień chłopaka” był nie byle jaki,bo w naszej Szkole są fajne chłopaki 😊

Dziękujemy zarządowi Rady Rodziców Pani Ewelina Mikołajczyk i Panu Andrzej Marek Olejniczak za zorganizowanie nam wspaniałej niespodzianki, a Dawid Bekalarek za przekazanie materiałów z Fotobudki 📸
Zdjęcia: Andrzej Marek Olejniczak


Zumba – uroczyste zakończenie EUROPEJSKIEGO TYGODNIA SPORTU!!!


DJ WIKA Gościem naszej Szkoły!!! 🎵🎵

Ten dzień zapisze się w naszej historii!!! bowiem na specjalne zaproszenie przyjechała do nas najstarsza DJ-ka w Polsce Dj Wika . Poza rozmową, autografami, pamiątkowymi zdjęciami poprowadziła dla nas dyskotekę podczas której zza dj-owskiego „miksera” grała dla nas największe przeboje. Bawili się wszyscy: uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. To było rewelacyjne nie tylko taneczne spotkanie 😍


Mistrzyni w naszej Szkole🏆🏆

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu gościliśmy dziś p. Marta Walczykiewicz-Wicemistrzynię Olimpijską, zdobywczynię aż 116 medali i między innymi ostatnio zdobytego Super Pucharu Świata w Rosji🏆. Mieliśmy okazję obejrzeć zdobyte trofea, wziąć udział w „Rozgrzewce z Mistrzynią” jak również zadać Jej nurtujące nas pytania. Na koniec tego wyjątkowego spotkania podziękowaliśmy Pani Marcie za wizytę w naszej Szkole, a na pamiątkę otrzymaliśmy spersonalizowane pocztówki z autografem Mistrzyni 😊😊😊 Były emocje, zdjęcia i mile spędzony czas.


Razem możemy więcej !!!
 
15 września pierwszy raz w Kaliszu odbył się Charytatywny Bieg PKO BP. Naszą Szkołę reprezentowały nauczycielki : Marta Ignaszak, Dorota Jarczewska i Marta Szymanowska, które swoim udziałem wsparły akcję charytatywną. Nasza szkolna społeczność utworzyła Strefę Kibica, której emocje porwały wszystkich biegaczy! Wyjątkowa strefę stworzyli:
 • nasi wspaniali nauczyciele (talerze,bębny,grzechotki,trąbki,syreny )
 • Rada Rodziców  :
  – Ewelina Mikołajczyk (bęben, syrena )
  – Magdalena Magdańska (talerze) 
  – Andrzej Olejniczak (który uwiecznił na fotografiach ten piękny dzień).
 •  uczniowie i przyjaciele 
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i sile naszej szkolnej społeczności wygraliśmy !! Fundacja PKO BP nagrodziła naszą strefę kwotą 10 tys. zł, którą przeznaczymy na potrzeby naszych uczniów .

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

Koniec beztroskiego odpoczynku. Dziś 3 września 2018 roku rozpoczął się nowy rok szkolny.

Od tego roku nasz placówka wreszcie ma do dyspozycji wielofunkcyjne boisko, przystosowane do gry w siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę. Powstała także ścieżka zdrowia. Zmodernizowana jest bieżnia sportowa i skocznia. Prace objęły wymianę ogrodzenia, budowę oświetlenia boiska i elementy małej architektury – kosze i ławki. Trwa jeszcze remont drogi prowadzącej do boiska.