Aktualności

Zabawa szkolna


Dzień amerykański…


16 stycznia 2018 – VIII Międzyszkolny Konkurs Informatyczny

Tego dnia w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Informatyczny dla uczniów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Specjalnych. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół w: Jarocinie, Pleszewie, Kaliszu i Ostrowie. Po raz kolejny walczono drużynowo. 3 osobowe grupy rozwiązywały teksty, zagadki i labirynty. Każdy uczestnik dodatkowo sprawdzał swoją wiedzę w indywidualnych zadaniach na ściance interaktywnej. Dodatkowo odbyły się pokazy slajdów przygotowane przez uczniów na temat bezpiecznego internetu oraz rozgrywki piłkarskie: mecze piłki nożnej między szkołami na magicznych dywanach. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Nasza drużyna w składzie: Marta Górna, Sandra Pawlaczyk i Natalia Bąkowska zajęła zaszczytne czwarte miejsce w konkursie.

Serdecznie gratulujemy!


Świąteczne kolędowanie

Każdego roku wyczekujemy na przepiękne Boże Narodzenie oraz ukochanego Mikołaja. 19 grudnia 2017 roku zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie dla wyjątkowych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19. Uczniowie z Technikum Budowy Fortepianów przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu zabawiali dzieci muzyką i śpiewem. Każde z nich świetnie radziło sobie z piosenkami, które bardzo łatwo wpadały do ucha. Szukali padającego śniegu, świecącej gwiazdki, śpiewali kolędy oraz ulubione utwory świąteczne. Spotkanie trwało w miłej, sympatycznej oraz radosnej atmosferze a zakończyło się wielkimi brawami.

Wszystkim za wszystko dziękujemy.
Tekst i zdjęcia: Michał Płóciennik


Jasełka 2017

 


Nauczycielka naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska została uhonorowana dwoma nagrodami. Pierwsza z nich to wygrana w Plebiscycie „Nauczyciel na Medal”. Pani Sylwia głosami oddawanym w formie sms-ów wygrała I etap konkursu i tym samym została wybrana przez Rodziców najpopularniejszym nauczycielem w Kaliszu i powiecie kaliskim spośród nauczycieli klas 4-7. Nagrodę odebrała w Poznaniu z rąk Wojewody Wielkopolskiego.

 

Podczas uroczystej Gali Wolontariatu zorganizowanej przez Kaliską Radę Działalności Pożytku Publicznego Pani Sylwia otrzymała z rąk Wiceprezydent Kalisza Karoliny Pawliczak statuetkę i tytuł Wolontariusza Roku. Jej wszechstronna działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i ich Rodzin została zauważona przez Kapitułę Konkursu. Tytułem Wolontariusza Roku została uhonorowana między innymi za :
– stworzenie pierwszej w Wielkopolsce Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Przystań”
– utworzenie przy naszej Szkole Pierwszej w Polsce Wypożyczalni 3 kołowych rowerów rehabilitacyjnych
– inicjowanie i organizowanie imprez integracyjnych.

Jesteśmy dumni, że w naszej Szkole pracuje tak wyjątkowy nauczyciel i pedagog.


Mieliśmy swoje 5 minut !!

Otrzymaliśmy zaproszenie od Energa MKS Kalisz do udziału w specjalnym mikołajkowym meczu SUPERLIGII. 9 grudnia w Hali Sportowej ARENA dzieci z „Przystani” wraz ze swoimi znajomymi rówieśnikami miały zaszczyt wyprowadzać piłkarzy na boisko, a reprezentacja Grupy Wsparcia tak dopingowała, że Energa MKS Kalisz mecz wygrała !! Oprócz wyjątkowej atmosfery był Mikołaj i inne atrakcje dla dzieci 🙂 To była wspaniała sportowa impreza 🙂
Fot. Karina Zachara 


W przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypadał 3 grudnia zainaugurowaliśmy w Kaliszu Kampanię Społeczną „Tacy sami, nierówno traktowani”. Dotyczyła ona będzie szeroko pojętej tolerancji i zrozumienia wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W tym dniu odbyła się premiera wydanego z tej okazji plakatu, który rozpowszechniany jest w mediach (w tym społecznościowych), internecie, urzędach, szkołach itp.

Imprezą towarzyszącą tego dnia był mecz siatkówki rozegrany w Hali Sportowej OLIMPIA między zespołem Ojców z Grupy Wsparcia „Przystań”, a zespołem „Przyjaciół Grupy Wsparcia”. W drużynie przyjaciół zagrali :
– Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński
– kierownik ZAZ Swoboda Karol Matczak
– dziennikarz „Ziemi Kaliskiej” Andrzej Kurzyński
Roksana Kubicka reprezentujaca portal Calisia.pl
– przedstawiciel Fundacja „Serce dla Serca” Piotr Gawroński
– przyjaciele SPS nr 19 Przemysław Durman i Łukasz Zając
Rozgrywkę sędziowała Daria Walczykiewicz , a mecz uświetnił wyjątkowy pokaz cheerleaderek 🙂 – w tej roli wystąpiły Mamy bardziej wymagających dzieci 🙂

Poza wspaniałymi emocjami jak i świetną zabawą WSZYSCY wygraliśmy o wiele więcej…chwilę uwagi ze strony osób, które nie mają bądź nie miały kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że wszelkie działania jakich się podejmujemy nie tylko w lokalnym środowisku wpłyną na zmianę postaw wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin na bardziej przychylne i wyrozumiałe. 


XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny już za nami!

Dnia 21 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie odbył się XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny pod hasłem

„Ortografia (nie) jest moją słabą stroną”

Z naszej szkoły wytypowano dwóch uczniów Marcina Szczupaka z klasy III gimnazjum  oraz Maksymiliana Kurę z klasy VII.

Dziesięć drużyn złożonych z uczniów klas VII oraz młodzieży gimnazjalnej wykazało się dużą wiedzą, koncentracją uwagi oraz umiejętnością dostrzegania i stosowania
w praktyce reguł poprawnej pisowni.

Jeden z naszych uczniów, Marcin Szczupak, stanął na podium, zajmując miejsce 3. Maksymilian Kura otrzymał dyplom uczestnictwa. Dodatkowo otrzymali oni piękne nagrody.

Uczniom serdecznie gratulujemy!

Do konkursu uczniów przygotowały: mgr Magdalena Maciejewska oraz mgr Agnieszka Żychlewicz.

 


ZABAWA ANDRZEJKOWA


Mam Talent!!!


Nasz nauczyciel w finale plebiscytu!!!

Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej Szkoły Pani Sylwia Baranowska wygrała powiatowy etap plebiscytu „Nauczyciel na Medal” i tym samym reprezentować będzie Miasto Kalisz i powiat kaliski w wojewódzkim finale plebiscytu. Wygrana naszego nauczyciela to również wielkie wyróżnienie dla naszej Szkoły. Liczymy na wsparcie całej szkolnej społeczności w finale, który rozpocznie się 13 listopada.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Święto Zmarłych


Turniej Warcabowy

20 października 2017 odbył się Szkolny Turniej Warcabowy.

Laureatami zostali w kategorii Szkoły Podstawowej:

I miejsce Dawid Kolenda klasa 4 a
II miejsce Kszysztof Goszczurny klasa 5 a
III miejsce Martyna Sobkowska klasa 6 a

w kategorii Gimnazjum i klas 7:

I miejsce Kacper Janik klasa II a
II miejsce Jakub Dominiak klasa III a
III miejsce Dominik Raich klasa III a

     

PROJEKT EDUKACYJNY – POZNAJEMY KONTYNENTY

AFRYKA


Ślubowanie klas pierwszych

Dzień Nauczyciela


 10 prezentów dla dzieci z „Przystani” 🙂

28 września zapisze się z naszej pamięci-to był wyjątkowy dzień bowiem 10 dzieci z Grupy Wsparcia „Przystań” otrzymało w prezencie 3-kołowe rowerki rehabilitacyjne z rąk Prezes Fundacji „Eco Textil”.To fundacja bardzo przyjazna osobom niepełnosprawnym, z którą współpraca układa się doskonale. Efektem świetnej współpracy „Przystani” z Fundacją jest również najnowszy nasz wspólny projekt- istniejąca przy naszej Szkole pierwsza w Polsce bezpłatna „Wypożyczalnia rowerów rehabilitacyjnych” o której można więcej dowiedzieć się w zakładce „Wypożycz rower”.

W tym uroczystym dla nas dniu byli z nami również Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i Wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak, którzy przekazali dzieciom upominki. Pośród 10 dzieci, które otrzymało rowerki jest aż 7 uczniów naszej Szkoły. Rowerkami cieszą się Alicja, Szymon, Pola, Roksana, Filip, Adaś i Wiktoria. To był wyjątkowy dzień zarówno dla dzieci jak i ich Rodzin. W zeszłym roku 17 dzieci też otrzymało rowerki na użytek prywatny-tym samym na tę chwilę 27 dzieci już cieszy się i trenuje swoje umiejętności, to poza frajdą również dla nich forma rehabilitacji.


Kolejne spotkanie organizowane dla Rodziców z Grupy Wsparcia odbyło się 26 września pod hasłem „Zdrowy kręgosłup”. Poprowadziła je Maria Przybyłowska z „Fit-Landu”. Pokazała Rodzicom jakie ćwiczenia należy wykonywać by kręgosłup był w należytej kondycji. Poza Mamami podczas zajęć równie dobrze bawiły się dzieci.